Już za chwilę dowiesz się, jak w siedmiu krokach będzie przebiegał proces Twojej przemiany z potencjalnego kierowcy w szczęśliwego posiadacza ważnego dokumentu z napisem: prawo jazdy. Zaparz więc kubek kawy lub herbaty i rozsiądź się wygodnie w fotelu.
KROK 1. Przygotowanie do odbycia kursu w szkole jazdy w Bydgoszczy
Zanim przekroczysz próg naszej szkoły jazdy w Bydgoszczy, prosimy Cię o jedno: ZAPOMNIJ. Tak, dobrze słyszysz: zapomnij o tym, że nie jesteś Hołowczycem czy Kubicą. Twoja przeszłość i zainteresowania nie mają dla nas znaczenia.
Z nami po prostu nauczysz się jazdy i zdobędziesz prawko. I nie chcemy słyszeć, że takiego kursanta jak Ty, nigdy w historii naszej szkoły nie mieliśmy. Uwierz, że mieliśmy takich ananasów, którzy mylili pedał gazu z hamulcem, a i tak dzięki naszej pomocy zdawali za pierwszym razem.
Teraz zapraszamy Cię do biura, gdzie swym olśniewającym uśmiechem przywita Cię pewna niewiasta. Jeśli odwzajemnisz jej uśmiech, chętnie pomoże Ci ogarnąć całą papierologię związaną z kursem i zada kilka kluczowych pytań.
Zapyta Cię o wiek. Jeśli masz mniej niż 18 lat, możesz rozpocząć kurs na 3 miesiące przed pełnoletnością, a do egzaminu w WORD-zie podejść na miesiąc przed uzyskaniem dowodu osobistego.
Następnie zaprosi Cię na spotkanie organizacyjne w sali tuż obok. Tam spotkasz się z Agnieszką, która odpowiada za dobry klimat w naszej szkole. To ona wprowadza świetną atmosferę i dba o to, abyś czuł się członkiem rodziny.
Agnieszka wyczaruje ze swojej magicznej teczki wniosek o wydanie prawa jazdy, dzięki któremu wyrobisz swój Profil Kandydata na Kierowcę. Jest to unikalny numer przyznawany każdorazowo osobie, która pragnie odbyć kurs na prawo jazdy. Dopiero po wyrobieniu tego elektronicznego dokumentu możesz przystąpić do szkolenia.
Gdy już otrzymasz indywidualny numer kandydata, będzie on dostępny w systemie teleinformatycznym. Dzięki temu umieścimy w nim informacje dotyczące Twojego aktualnego statusu, czyli na przykład to, że zdałeś wewnętrzny egzamin w naszym ośrodku szkolenia kierowców.
Te informacje są także widoczne dla ośrodka egzaminacyjnego. W ten oto sposób zminimalizowano biurokrację i nie musisz już śmigać z papierami między urzędem, naszą szkołą, a WORD-em…
Możesz sprawdzić status swojego PKK, logując się za pośrednictwem strony www.info-car.pl.
Jak uzyskasz PKK?
Możesz ten wniosek złożyć osobiście lub z pomocą upoważnionej osoby.
Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, to musisz udać się do urzędu z rodzicem lub opiekunem prawnym, który w obecności urzędnika podpisze zgodę na Twoje prawko.
Chociaż samo nadanie numeru PKK jest darmowe, to już wyrobienie prawa jazdy kosztuje 100 zł i 50 gr.
To jednak nie koniec formalności. Do tego wniosku musisz załączyć jeszcze inne dokumenty, takie jak:
– dowód osobisty, paszport lub kartę stałego pobytu;
– orzeczenie lekarskie potwierdzające brak wskazanych przez ustawodawcę przeciwskazań do prowadzenia auta;
– aktualne kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 × 45 mm (możesz je dostarczyć w formie elektronicznej, ale upewnij się, jakie musi spełnić wymogi techniczne. Te informacje znajdziesz tu: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/jak-uzyskac-prawo- jazdy);
– wizę, kartę pobytu lub inny dokument potwierdzający pobyt w naszej ojczyźnie dłuższy niż 185 dni (dotyczy cudzoziemców).
A teraz złóż wniosek o wydanie prawa jazdy w miejskim wydziale komunikacji:
– dla kandydatów zameldowanych w Bydgoszczy jest to Urząd Miasta Bydgoszczy, pierwsze piętro – pokój 113;
– dla osób zameldowanych w powiecie bydgoskim jest to Starostwo Powiatowe.
I nie martw się, że będziesz musiał garować w urzędzie. Nic z tych rzeczy. Formalności powinny pójść bardzo szybko. Jeśli wniosek będzie kompletny, to PKK dostaniesz od ręki.
Gdy już Agnieszka pomoże Ci uzupełnić wniosek, wyśle Cię do gabinetu lekarskiego (drzwi obok). Tam lekarz przebada Cię i zdecyduje, czy spełniasz wymogi na kierowcę. Ewentualnie dopisze adnotację, że musisz jeździć w okularach. Koszt takiego badania wynosi 200 zł i jest on ustalony ustawowo.
Potem dowiesz się więcej o samej nauce w naszej szkole jazdy i otrzymasz darmowe materiały edukacyjne, które są tak dobre jak narzędzia, którymi egzaminuje WORD w Bydgoszczy. Ich producentem jest firma Credo i zawierają one dokładnie taką samą bazę pytań, z którymi spotkasz się na egzaminie państwowym.
KROK 2. Zajęcia teoretyczne w szkole jazdy w Bydgoszczy
Twój pierwszy dzień zajęć teoretycznych w szkole jazdy w Bydgoszczy. Grupa liczy około 20 osób, czyli tyle, ile trzeba, aby kurs był skuteczny. Siedzisz w ławce z innym kursantem i ekscytuje Cię myśl, że być może jeden z Was zda za pierwszym razem. Przynajmniej macie na to duże szanse, odbywając kurs u nas.
Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, wtorki i czwartki od 16.00. Jeśli Ci ten termin nie pasuje, możesz odbyć szkolenie online w 5 dni. Ale wtedy stracisz to wszystko, o czym za chwilę.
Czeka Cię 30 godzin lekcyjnych zajęć, czyli każda „godzina” będzie liczyła 45 minut. Ale nie martw się, nie zanudzimy Cię na śmierć – ich forma będzie interesująca.
Wykładowca sumiennie i w ciekawy sposób wyłoży Ci zasady ruchu drogowego. Dokładnie wytłumaczy zawiłe zawiłości i powtórzy, ile będzie trzeba, aby Ci się utrwaliło. Z niegasnącą cierpliwością odpowie na każde Twoje pytanie, a nawet sam Cię zachęci do aktywności, przypominając, że nie ma głupich pytań, są tylko niemądre odpowiedzi.
Teoria powinna zająć maksymalnie trzy tygodnie. W tym czasie spotkasz się także z ratownikiem medycznym, który pokaże Ci m.in., jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku.
KROK 3. Zajęcia praktyczne w szkole jazdy w Bydgoszczy To jest ten wymarzony moment, gdy usiądziesz za „kółkiem”.
Dzięki temu, że oferujemy Indywidualny System Nauki Jazdy, nie ma znaczenia, z którym instruktorem z naszej szkoły jazdy wyjedziesz na drogę w Bydgoszczy.
Zaczniemy od zwykłej jazdy, abyś obył się z kierownicą.
Potem, gdy już nabędziesz wprawy, pojedziemy na plac manewrowy. Jest on ulokowany przy naszej szkole i – jak twierdzą kursanci – do złudzenia przypomina ten, który mieści się przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.
Tu opanujesz jazdę po łuku, do przodu i cofanie. Nauczysz się jechać tak, aby nie strącić pachołka czy nie przejechać linii bocznej.
Potem ruszymy na miasto. Tu się będzie działo! Przećwiczymy wszystkie warianty, nie tylko pod kątem egzaminu, ale także te, które sprawiają trudność w zwykłej jeździe.
Ruszymy do Focusa i do Arkad, gdzie przećwiczymy przeciskanie się wąskimi uliczkami, ruszanie na wzniesieniach czy parkowanie na zatłoczonych parkingach.
Na stacji paliw zatankujesz i uzupełnisz płyny. To tylko dwie minuty, więc nie wielka strata czasu, ale nauczysz się czegoś, czego niektórzy nie potrafią po odbytym kursie – codziennego użytkowania auta.
Przećwiczymy technikę jazdy. Nauczymy Cię oglądać się lewa-prawa, tak aby nie rozjechać rowerzysty, który nagle zjawi się nie wiedzieć skąd na przejściu dla pieszych. Z tego powodu, z troski o detale, instruktorzy z innych szkół jazdy w Bydgoszczy podziwiają nas, że tak bardzo dbamy o bezpieczeństwo na drodze.
KROK 4. Egzamin wewnętrzny w szkole jazdy w Bydgoszczy
Na koniec kursu praktycznego w Bydgoszczy czeka Cię egzamin wewnętrzny w naszej szkole jazdy. Zaczniemy od teorii. Jej pozytywny wynik potwierdzi, że przepisy ruchu drogowego masz w małym paluszku, co da Ci zielone światło do kolejnego etapu, którym będzie egzamin wewnętrzny praktyczny.
To będzie sądny dzień.
Skończy się ta miła, rodzinna atmosfera. I nastanie rygor egzaminu, tak aby warunki w aucie przypominały te, które zapanują w czasie egzaminu państwowego.
Zrozum, że lepsza jest krew na treningu, niż śmierć w boju;)
Trafisz pod skrzydła Marcina, który przeprowadzi próbny egzamin z jazdy. Marcin zabierze Cię w taką trasę, której nie ogarniesz. Być może będzie stres i poleją się łzy. Ale jest to potrzebne, aby odrodzić się niczym Feniks z popiołów.
Dzięki tej próbie na drodze poznasz lepiej siebie i zobaczysz to, nad czym musisz jeszcze popracować. Oprócz tego zejdzie z Ciebie cały stres związany z przygotowaniami. Potem omówisz wszystko z Marcinem. Wyciągniesz wnioski ze swej porażki, ujarzmisz stres i… odrodzisz się w czasie swojej dalszej jazdy.
Po tym doświadczeniu prawdziwy egzamin nie będzie dla Ciebie tak traumatycznym przeżyciem, jak wcześniej się wydawał. I wierzymy w to głęboko, że zdasz go za pierwszym razem!
Następnie, jeśli znajdziesz się wśród 60% wybrańców i zdasz wewnętrzny, udasz się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy z kompletem dokumentów, żeby zapisać się na egzamin z teorii.
Oto wymagane dokumenty, które musisz zabrać ze sobą:
– dowód osobisty, paszport lub karta pobytu;
– numer profilu kandydata (PKK);
– dowód uiszczenia opłaty za egzamin;
– wniosek o udział instruktora w części praktycznej egzaminu państwowego (oczywiście jeśli tego chcesz).
KROK 5. Szkoła jazdy: egzamin teoretyczny w WORD-zie w Bydgoszczy
Teraz mamy dla Ciebie dwie wiadomości: dobrą i złą. Którą chcesz usłyszeć najpierw?
OK, zaczniemy od złej. Niestety Twoi poprzednicy mieli łatwiej, ich egzaminy były prostsze niż te obecne.
Musisz opanować nie tylko przepisy kodeksu drogowego, ale także orientować się w budowie auta i elementach jego wyposażenia oraz znać ich wymiary (takie pytania także znajdziesz w teście). Zakres wiedzy obejmuje także zagadnienia pierwszej pomocy czy zasady pierwszeństwa poruszania się pojazdów na skrzyżowaniach. Wariantów mamy tu full, a i tak coś Cię może zaskoczyć na drodze.
Z kolei dobra wiadomość jest taka, że ukończyłeś kurs w Szkole Jazdy Kopaczewski w Bydgoszczy, więc pomimo tych trudności i tak sobie poradzisz;)
Twój egzamin teoretyczny odbędzie się w WORD-zie w sali komputerowej. Będzie tam na Ciebie oczekiwało indywidualne stanowisko, a program będzie na tyle intuicyjny i prosty, że poradzisz sobie nawet wtedy, gdy Twoja przygoda z nowoczesną technologią kończy się na grze w węża na komórce.
Egzamin teoretyczny obejmuje 32 pytania, z czego 20 dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 części specjalistycznej. Na udzielenie odpowiedzi masz 25 minut. Maksymalnie uzyskasz 74 punkty, ale do zdania wystarczy Ci 68 punktów.
Pytania dotyczące wiedzy podstawowej dzielą się na 3 kategorie: – wysokie znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
– średnie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
– niskie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Pamiętaj, żeby w czasie udzielania odpowiedzi dobrze się skupić, bo nie będzie możliwości powrotu do wcześniejszych pytań i zmiany wybranych odpowiedzi.
Zakres podstawowy obejmuje:
– 4 pytania za 1 punkt o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
– 6 pytań za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
– 10 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na powyższe pytania odpowiadasz „TAK” lub „NIE”.
Zakres specjalistyczny obejmuje:
– 2 pytania za 1 punkt o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
– 4 pytania za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
– 6 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tutaj wybierzesz jeden z trzech wariantów: A, B lub C.
Gdy zliczysz teorię, zapisz się na egzamin praktyczny w ośrodku egzaminacyjnym.
KROK 6. Szkoła jazdy: egzamin praktyczny w WORD-zie w Bydgoszczy
Za chwilę zasiądziesz za „kółkiem” Toyoty Yaris, niemal tej samej, którą śmigałeś w czasie kursu w naszej szkole jazdy w Bydgoszczy.
Przed Tobą dwie możliwości, jeśli chodzi o sam egzamin:
1. Uzyskasz wynik pozytywny, jeśli poprawnie wykonasz przewidziane zadania
2. Uzyskasz wynik negatywny:
a. jeśli dwukrotnie zawalisz to samo zadanie egzaminacyjne;
b. jeśli egzaminator przerwie egzamin z powodu Twojej jazdy, która zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu innych kierowców.
Przewiduje się, że czas egzaminu wynosi co najmniej 40 minut. Egzaminator może go jednak zaliczyć po upływie 25 minut, jeśli zrealizujesz wszystkie zadania egzaminacyjne oraz pod warunkiem, że wynik egzaminu będzie pozytywny.
Tyle w kwestii wstępnych wyjaśnień.
Oto dzień Twojego egzaminu. Ponieważ nauczyliśmy Cię, jak sobie radzić ze stresem, a i Ty masz swoje sposoby, to możesz z uśmiechem przystąpić do egzaminu.
Zacznijmy więc egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B, który składa się z dwóch części:
1. Pierwszy etap odbywa się na placu manewrowym.
2. Drugi etap przeprowadza się na drogach publicznych.
Plac manewrowy.
Najpierw komputer wylosuje Ci dwa pytania z dwóch grup tematycznych, po jednym z każdej, które obejmują sprawdzenie następujących elementów:
GRUPA I:
- wskazanie, za pomocą którego przyrządu i w którym miejscu sprawdza się poziom oleju w silniku;
- poziom płynu chłodzącego;
- poziom płynu hamulcowego;
- poziom płynu w spryskiwaczach;
- działanie sygnału dźwiękowego.
GRUPA II:
- działanie świateł pozycyjnych/postojowych;
- działanie świateł mijania;
- działanie świateł drogowych;
- działanie świateł hamowania „STOP”;
- działanie świateł cofania;
- działanie świateł kierunkowskazów;
- działanie świateł awaryjnych;
- działanie świateł przeciwmgłowych tylnych.
Na wykonanie zadania masz maksymalnie 5 minut.
Jeśli wylosujesz sprawdzenie świateł stopu, to możesz, siedząc za „kółkiem” poprosić egzaminatora, aby zerknął z zewnątrz i potwierdził ich działanie. Pozostałe światła sprawdza osoba egzaminowana.
Czas na przygotowanie się do jazdy. Ustawiasz pod siebie fotel, zagłówek, lusterka, zapinasz pasy bezpieczeństwa oraz sprawdzasz czy współpasażer (jeśli taki będzie z Tobą jechał na tylnym siedzeniu) ma zapięte pasy.
Gdy już to ogarniesz, na polecenie egzaminatora ruszysz na łuk. Tam wykonasz płynną jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu.
To zadanie także wymaga skupienia.
W tym momencie egzamin zostanie przerwany, jeśli:
– potrącisz albo najedziesz na pachołek lub tyczki;
– przejedziesz kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowiska.
Jeśli najedziesz na linię i się zatrzymasz bądź samochód zgaśnie, masz możliwość ponownego wykonania tego zadania.
Następnym zadaniem będzie ruszenie na wzniesieniu. Auto nie ma prawa stoczyć się z niego o 20 cm. Jeśli dwukrotnie nieprawidłowo ruszysz z miejsca do przodu, egzamin zostanie przerwany.
Udało Ci się wykonać wszystkie zadania poprawnie! Nie , nie, nic się nie udało. My Cię nauczyliśmy, a Ty to umiesz i posiadłeś technikę opanowywania stresu:)
Serdecznie gratulujemy!
Przejdźmy więc do kolejnego etapu egzaminu praktycznego, a mianowicie do jazdy po drogach publicznych.
Tutaj wykażesz się takimi umiejętnościami, jak: przejazd przez rondo, przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, ze znakiem „Ustąp pierwszeństwa”, „Droga z pierwszeństwem” czy „STOP”.
Nie ominie Cię jedno z parkowań: prostopadłe, skośne lub równoległe tyłem. Oprócz tego czeka Cię: wyprzedzanie, omijanie, zawracanie, manewr zmiany pasa ruchu, hamowanie, zmiana biegów czy skręt w prawo i w lewo.
Egzamin dobiegnie końca z chwilą, gdy bezpiecznie zaparkujesz na placu, z którego wcześniej wyruszyliście. Wtedy egzaminator omówi jazdę i poinformuje Cię o wyniku egzaminu, jeśli wcześniej tego nie zrobił.
Otrzymasz także arkusz przebiegu egzaminu. Nie musisz jednak zawracać sobie nim głowy. Zostaw go raczej na pamiątkę. Egzaminator samodzielnie wstuka wszystkie dane do systemu teleinformatycznego, uzupełniając w ten sposób Twój PKK.
Tym samym informacje o Twoim statusie będą dostępne dla wydziału komunikacji właściwego ze względu na adres Twojego zameldowania.
Zgłoś się więc do odpowiedniego wydziału i zapłać za wydanie dokumentu (100 zł 50 gr). Już za maks 14 dni będzie tam czekało na Ciebie prawko. Status swojej sprawy możesz monitorować na stronce www.info-car.pl. Gdy prawko będzie gotowe do odbioru, w systemie pojawi się taka informacja.
KROK 7. Szkoła jazdy: odbiór prawa jazdy kategorii B w Bydgoszczy
Od tego, co zostało wskazane we wniosku, zależy sposób odbioru prawa jazdy. Możesz odebrać ten dokument albo w urzędzie, albo poprosić o jego dostarczenie pocztą (stanie się tak, jeśli taką opcję zaznaczyłeś we wniosku). Jeśli zdecydujesz się na bramkę numer 1, nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentu tożsamości!
Oto wybrane dane teleadresowe organów wydających Twoje prawko:
1. Jeśli mieszkasz w Bydgoszczy:
Urząd Miasta Bydgoszcz
Wydział Uprawnień Komunikacyjnych ul. Grudziądzka 9-15
85-130 Bydgoszcz
tel. 52 328 81 88
e-mail: wuk@um.bydgoszcz.pl http://www.bip.um.bydgoszcz.pl
2. Jeśli mieszkasz w powiecie bydgoskim:
Wydział Komunikacji
ul. S. Konarskiego 1/3
85-066 Bydgoszcz
tel. 52 583 54 46 (pokój 446) http://powiat.bydgoski.pl
I gotowe!
Skoro trzymasz prawo jazdy w dłoni, to oznacza, że jesteś już pełnoprawnym kierowcą i możesz samodzielnie prowadzić auto. Być może spotkamy się nie raz na drogach – Ty w roli kierowcy, my szkoląc kolejnego kursanta.
Niech więc wiedza, którą Ci przekazaliśmy, i umiejętności, które nabyłeś w naszej szkole, pomogą Ci cieszyć się bezpieczną i samodzielną jazdą!
Skoro z nami to takie proste, więc na co jeszcze czekasz? Zadzwoń do naszej szkoły jazdy w Bydgoszczy i zapisz się na kurs, a my zrobimy z Ciebie Kierowcę!